مدیر کل فر هنگی و اجتماعی وزارت علوم:

امکان حضور گروه های دانشجویی در برخی حوزه های رقابتی جشنواره حرکت/ تعامل نهاد دانشگاه و نهاد بازار یا جامعه

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۳ کد : ۳۲۶۳۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۰۹۵
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیات و فناوری در نشست خبری دهمین جشنواره ملی حرکت امروز در دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: امسال غیر از انجمن های علمی، گروه های دانشجویی و دانشجویان به صورت فردی در برخی حوزه های رقابتی می توانند شرکت نمایند.
امکان حضور گروه های دانشجویی در برخی حوزه های رقابتی جشنواره حرکت/ تعامل نهاد دانشگاه و نهاد بازار یا جامعه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، فضل ا... ایرجی کجوری با بیان این مطلب افزود: در واقع اگر در ادوار گذشته فقط انجمن های علمی حق شرکت در این جشنواره را داشتند، اما در راستای گسترش و فراگیری جشنواره در این دوره همه ی دانشجویان که واجد شرایط مندرج در دستور العمل باشند در حوزه هایی که مشخص شده است می توانند آثار و دستاوردهای علمی خود را جهت شرکت در جشنواره از طریق دانشگاه محل تحصیل و فعالیت برای جشنواره ارسال نمایند.

 

وی ادامه داد: دهمین جشنواره ملی حرکت از جهات مختلف یکی از رویدادهای مهم علمی و فرهنگی دانشجویان است. این جشنواره به عنوان بخشی از سیاست ها و برنامه هایی که در اسناد بالادستی آموزش عالی به طور ویژه به انجمن های علمی دانشجویی به عنوان زمینه و فرصتی برای شکوفایی استعدادها و آموزش و تقویت نهادهای مدنی و ترویج علم و دانش بدان ها اشاره شده است باید در نظر گرفت و به همین منظر مورد توجه قرار گرفته و واجد اهمیت اساسی برای آموزش عالی کشور است.

 

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان داشت: برای اولین بار در این دوره، هر گروه آموزشی در حوزه های رقابتی در درون خودشان به رقابت می پردازند. به عنوان مثال در گروه علوم انسانی یا فنی و مهندسی یا علوم پایه و... در حوزه های رقابتی که طبق دستور العمل اجرایی جشنواره مشخص شده است فقط دانشجویان این رشته ها می توانند شرکت کنند. یعنی رقابت های در اصل در درون حوزه های تخصصی تر صوررت می گیرد. این در حالی است که در ادوار گذشته شرکت کنندگان از گروه های مختلف آموزشی بودند که در یک حوزه با هم رقابت می کردند. این مسئله هم در راستای بهبود وضعیت رقابت و کاهش نابرابری هاست و هم در جهت ایجاد نگاه حرفه ای و تخصصی به مقوله رقابت. به عبارت دیگر امسال بر خلاف سال های گذشته رقابت در درون گروه های تحصیلی صورت می گیرد.

 

ایرجی کجوری اظهار داشت: جشنواره در سطح ملی شامل دو مرحله است. مرحله اول که پس از داوری و کسب امتیازات لازم، انجمن ها، گروه ها و یا افرادی که واجد امتیاز لازم باشند به مرحله نهایی راه می یابند. به این معنی که ورود به مرحله نهایی خود یک نوع رقابت و امتیاز به حساب می آید. بر این اساس از هر گروه آموزشی ۶ انجمن به عنوان راه یافتگان به مرحله نهایی مشخص می شوند. این انجمن های و دستاوردها در مرحله نهایی برگزیدگان هر حوزه رقابتی مشخص می شوند. به عبارت دیگر، در واقع در هر حوزه رقابتی و از هر گروه ۶ اثر به مرحله نهایی راه می یابند و در این مرحله برگزیدگان مشخص می شود. بر همین اساس در این دوره فقط دانشگاه‌هایی که امتیاز لازم برای ورود به مرحله نهایی جشنواره را کسب کنند می توانند در بخش نمایشگاهی جشنواره شرکت نمایند.

 

وی با تاکید براینکه در این دوره بر اساس سیاست ها و اهداف جشنواره بر دو مسئله عمده و بسیار مهم تاکید ویژه به عمل خواهد آمد، ادامه داد: اول؛ تعامل نهاد دانشگاه و نهاد بازار یا جامعه؛ با توجه به اینکه یکی از کارکردهای دانشگاه علاوه بر آموزش و تولید علم و دانش ایجاد ظرفیت های لازم برای تامین نیازهای بازار کار و تولید و مسئله شناسی و حل مسئله برای جامعه و بازار است، تاکید ویژه ای بر تقویت و گسترش این پیوند است. در واقع علاوه بر اهداف که به طور معمول از جشنواره می رود، مسئله مهم این است که بتوانیم این پیوند را به طور جدی مد نظر قرار دهیم. اگر جشنواره نتواند در کنار ایجاد فضای رقابت سالم علمی برای معرفی دستاوردهای برتر علمی در حوزه های مختلف و ایجاد شبکه های علمی دانشجویی پیوند وثیقی با مسائل و مشکلات بخش های مختلف جامعه ایجاد کند در واقع به این معنی خواهد بود که بخشی از اهداف جشنواره معطل و معوق مانده است.

دوم گسترش بخش بین الملل جشنواره؛ که در این دوره به طور ویژه مد نظر قرار دارد و از تمامی ظرفیت های لازم در حوزه آموزش عالی برای توسعه ارتباطات علمی برای تقویت این جشنواره استفاده می شود. توسعه تعاملات و ارتباطات بین المللی را زمینه ای برای کسب تجربه، انتقال دانش و آشنایی طرفین با ظرفیت های علمی و انسانی دانست. امروز تولید علم یک مسئله جهانی است و در ارتباط و پیوندهای جهانی است که می تواند تولید علم و فناوری را به روز نگهداشت.

بنابراین ما باید هم برای صدور محصولات و تولیدات علمی و فرهنگی خود و دستاوردهای که در این زمینه داریم ارتباطات علمی بین المللی خود را توسعه دهیم و هم از جهت اینکه از دانش، فناوری و تجربه های بین المللی دیگران استفاده کنیم.

 

ایرجی کجوری بیان کرد: ما ایرانیان مردمی منزوی از نظر علمی و فرهنگی نبوده ایم و از همین رو در تاریخ ماندگاری و دستاوردهای بزرگ تمدنی و علمی خود را به بشریت عرضه داشته ایم. جشنواره ملی حرکت با در نظر گرفتن بخش بین الملل درصدد است به میزانی که در طی هر سال ممکن و مقدور و قابل دستیابی است به گسترش ارتباطات بین المللی و بهره گیری از فرصت های ناشی از آن دست یابد.

 

وی در پایان ادامه داد: در این دوره از جشنواره ملی حرکت برای اولین بار اتحادیه می توانند در حوزه های مختلف رقابتی بین اتحادیه ای مشارکت داشته باشند.الان تمهیدات و ضوابط آن دیده شده و به زودی به آنها اعلام می شود تا در زمان مقرر اقدام به ارسال آثار به دبیرخانه مرکزی جشنواره داشته باشند. با این اقدام در واقع انجمن های علمی هم در سطح دانشگاه و هم در سطح ملی و در چارچوب اتحادیه می توانند در جشنواره حضور داشته باشند. این مسئله در واقع بخشی از تلاش برای توسعه و تقویت اتحادیه های علمی دانشجویی است. در این راستا اتحادیه هایی که حد نصاب های لازم امتیاز رو کسب نمایند می توانند در بخش نمایشگاهی جشنواره هم حضور داشته باشند.

 

دهمین جشنواره ملی حرکت آذر ماه سال جاری در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می شود.

 

 

 

 

 

کلید واژه ها: مدیر کل فرهنگی واجتماعی وزارت علوم جشنواره حرکت


نظر شما :