سه انتصاب در دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان یزد

مراسم تکریم و معارفه مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه یزد، علوم پزشکی و آزاد یزد برگزار شد

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۳ کد : ۳۲۶۱۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۲۴۶۳
در مراسمی با حضور ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و جمعی از مدیران ارشد دانشگاه های استان، مسؤولان جدید دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های یزد، علوم پزشکی و آزاد اسلامی یزد معرفی شدند.
مراسم تکریم و معارفه مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه یزد، علوم پزشکی و آزاد یزد برگزار شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه یزد، در مراسمی که صبح روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه در دانشگاه یزد برگزار شد، حجت الاسلام مهدی حرزاده به سمت مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد‌، حجت الاسلام سعید متوسل به عنوان مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی یزد و حجت الاسلام و المسلمین حسن زارع به عنوان مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد یزد معرفی شدند. حجت‌الاسلام مهدی حرزاده مسئول جدید دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه یزد در ابتدای این نشست گفت: رضای خدا باید مهمترین محرک و انگیزه برای همه مسئولان باشد تا بتوانیم مایه عزت و سربلندی اسلام باشیم نه موجب سرافکندگی و شرمساری. تقوا و عمل صالح دو کلیدواژه دست یابی به سعادت.

در ادامه این نشست دکتر محمد صالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد دستیابی به سعادت را هدف اصلی بشر عنوان کرد و گفت: سعادت بزرگترین و برترین هدف انسان در طول تاریخ بوده است.

دستیابی به این هدف کار بسیار سخت و دشواری است. وی افزود: دو کلیدواژه ای که می توان آنها را عاملی برای دستیابی به سعادت دانست تقوا و عمل صالح است. برای نیل به هدف اصلی بشری که همان سعادت است دو گام لازم است؛ نخست، دوری از بدی ها و دوم، تعادل برقرار کردن بین خیرات و نیکی ها. به گفته وی گام دوم می تواند زمینه ساز بسیاری از موفقیت ها باشد.
رئیس دانشگاه یزد ادامه داد: مشابه این امر را در موضوعات متفاوت می بینیم. به عنوان نمونه ترس و نگرانی از آینده و از طرف دیگر امید به رحمت خداوند هر دو از مصادیق نیکی و خوبی است، راه درست این است که بین این دو تعادل برقرار شود تا بتوان شیوه درست را برگزید. وی تصریح کرد: بحث عقلانیت و عاطفه نیز در همین حوزه می توانند مورد توجه قرار گیرند. دفاتر نهاد مقام معظم رهبری نیز در عمل و سیره به عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها در حقیقت به دنبال پیاده کردن روش پیامبر در خصوص هدایت جامعه اند و انتظار ما این است که دفاتر نهاد بتوانند این امر مهم را محقق کنند.

دکتر اولیاء با بر شمردن اهمیت خدمت صحیح و صادقانه در مسئولیت های محوله خاطر نشان کرد: این جلسه تکریم و معارفه را می توان تذکری جدی برای خود ما نیز تصور کرد. این امر مهمی است که ما باید منتظر باشیم تا روزی نوبت به ما هم برسد و آن روز اگر اعمال ما در ترازوی عدل سنجیده شود مسئله مهم اینست که آیا ما توانسته ایم در راه رضای خدا و عمل به مسئولیت های محوله درست عمل کنیم یا خیر؟ وی در ادامه صحبت‌های خود به تلاش بلندمدت حجت‌الاسلام متوسل مسئول نهاد رهبری در دانشگاه یزد اشاره کرد و افزود: در این مدت می توان مشخصه بارز ایشان را تلاشگری دلسوزانه و مخلصانه در راه انجام وظایف دانست. وی درخصوص معرفی حجت الاسلام حرزاده هم گفت؛ روحیه علمی ایشان برای کاربردی کردن پایان نامه ها را می توان نمودی از تلاش های دلسوزانه در راستای ارتقای آموزش عالی دانست.

عملکرد مسئولان به مثابه کتاب کاری حجت الاسلام محمد حسین متوسل مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد نیز در این نشست با پر اهمیت خواندن تعهد به انجام وظایف گفت: عملکرد مسؤولان مانند یک کتاب است که حاصل مجموعه اوراقی شامل عملکرد مسئولان در طول دوران خدمت آنها است. با ورق زدن این کتاب می توان به صحت رفتار و یا عدم صحت آن پی برد. مؤلف این کتاب می رود اما کتاب عملکرد او می ماند و مورد نقد و داوری مخاطبان قرار می گیرد. امیدوارم که کتاب عملکرد من مورد تایید مخاطبان و داوران قرار بگیرد.

وی با قدردانی از همکاران، مسؤولان، روسای دانشگاه‌ها، اعضای هیأت علمی و دانشجویان گفت: پایان کتاب عملکرد من آغازی بر کتاب حجت الاسلام حرزاده خواهد بود که من صمیمانه برای وی آرزوی موفقیت می کنم. وی تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه یزد دانشگاه بسیار خوبی است که نا آرامی های زیادی را پشت سر گذاشته است. اما به لطف خدا و تلاش مسؤولان توانسته به این آرامش دست یابد. نکته مهم این است که ما بتوانیم شور و نشاط سیاسی را همزمان با حفظ آرامش و مدیریت صحیح محقق کنیم. نشاط سیاسی و فعالیت سیاسی خوب است آنچه که مضر و ناپسند است آشوب و حرمت شکنی است. دانشگاه علوم پزشکی ثمره انقلاب فرهنگی دکتر محمدرضا میرجلیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد در ادامه این مراسم با تجلیل از تلاش های حجت الاسلام حسن زارع در جایگاه مسئول سابق دفتر نهاد دانشگاه علوم پزشکی، این دانشگاه را ثمره انقلاب فرهنگی خواند و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اولین دانشگاه بعد از انقلاب فرهنگی است که تأسیس خود را مدیون تلاش های اولین نماینده ولی فقیه در شهر یزد و شهید محراب حجت الاسلام صدوقی است.
وی افزود: این دانشگاه با تلاش های آن مرحوم پایه گذاری شد، در زمان شهادت وی دست نوشته ای را نزدش پیدا کردند که خطاب به مقام معظم رهبری که آن زمان رئیس جمهور بودند در خواست تاسیس این دانشگاه را داشت. در دوران بعد نیز این دانشگاه از حمایت های نمایندگان ولی فقیه در استان برخوردار بود و در حال حاضر هم آیت الله ناصری حمایت های خود را از این دانشگاه دریغ نکرده است. وی تصریح کرد: جایگاه نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه جایگاه والایی است که امید است بتوان با همکاری های خوب گامی در جهت خدمت فرهنگی به انقلاب اسلامی برداریم. حضور نهاد در دانشگاه مصداق پیوند حوزه و دانشگاه حجت الاسلام حسن زارع مسئول جدید دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد با تاکید بر اهمیت پیوند حوزه و دانشگاه گفت: حضور دفتر نهاد مقام معظم رهبری مصداق تلفیق فعل و قول است.

از آنجایکه لزوم ارتباط و هماهنگی میان حوزه و دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است تا علاوه بر آموزش علوم به دانشجویان، بنیه فرهنگی آنان نیز تقویت شود، حضور نهاد در دانشگاه ها می تواند موجب محقق شدن این راهبرد کلان شود. دانشگاه آزاد اسلامی عامل توسعه فرهنگی در ادامه این مراسم دکتر معصومه طباطبایی رییس دانشگاه آزاد اسلامی یزد با بیان پوشش گسترده کشوری این دانشگاه گفت: مسائل فرهنگی همیشه یکی از دغدغه های مهم دانشگاه آزاد بوده است که سعی شده به طرق گوناگون این امر مهم در کانون توجهات قرار بگیرد. حجت الاسلام حر زاده که چندین سال در خدمت ایشان بودیم نمونه بارز اخلاق و منش نیک بودند که از این لحاظ در سطح بالایی قرار دارند. وی تصریح کرد: موضوع جهت گیری الهی از موضوعاتی است که در دستور کار دانشگاه آزاد قرار داشته است که حجت الاسلام حرزاده نیز نقشی بسیار مهم در این زمینه داشت.
وی اظهار کرد: موضوع کاربردی شدن پایان نامه ها نیز از دیگر اقداماتی است که با همکاری ایشان اخیراً مورد بررسی قرار گرفته است. این همکاری منشاء حرکات خوبی در دانشگاه آزاد بوده است. صدق الحدیث و دیگری اداء الامانه راهگشای معضلات حجت الاسلام محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ادامه این مراسم ضمن قدردانی از زحمات حجت‌الاسلام محمدحسین متوسل و آرزوی موفقیت برای حجج اسلام حرزاده، زارع و سعید متوسل گفت: دو عبارت کلیدی مهمی در روایات ما وجود دارد که راهگشای معضلات ما در حال حاضر است. یکی صدق الحدیث و دیگری اداء الامانه. امام صادق علیه السلام در نامه ای به یکی از اصحابش می گوید اگر می خواهی بدانی علی چگونه علی شد باید بدانی که این دو عمل، سر لوحه اقدامات علی بوده است. وی افزود: در شورای شش نفره هم امام علی علیه السلام صدق گفتار را فدای حاکمیت و زمامداری نکرد و این نکته آموزنده بسیار مهمی برای ما است. مورد دیگر امانت و امانت داری است. منظور از امانت و امانتداری در نگاهی کلان عمل به مسئولیت ها و تعهد به انجام وظایف است.
وی تصریح کرد: وظیفه مهم دانشگاه این است که به دانشجویان به عنوان امانتی نگاه کند که نه تنها می بایست در رشد ابعاد علمی او تلاش شود بلکه باید تمام ابعاد وجودی انسانی به صورت متوزان در وی رشد کند. در این بین استادان نقش کلیدی و جایگاه راهبردی دارند. در پایان این مراسم احکام و هدایایی به مسٰؤولان جدید و قبلی دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان تقدیم شد.

 


( ۹ )

نظر شما :