دکتر هاشمی :

ایجاد فرآیند گفتگو ماموریت اصلی متولیان امر فرهنگی است

۲۸ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۴ کد : ۳۲۵۹۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۸۳
نشست شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های مناطق ده گانه کشور در دفتر معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و مدیرکل سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی، نمایندگان دبیران مناطق در شورای مذکور و روسای ادارات معاونت فرهنگی و اجتماعی برگزار شد .
ایجاد فرآیند گفتگو ماموریت اصلی متولیان امر فرهنگی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی طی سخنانی با اشاره به مأموریت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور اظهار داشت: باید در جامعه یاد بگیریم مسائلمان را از طریق فرآیند گفت و گو حل و فصل کنیم و باید از برخوردهای تنش زا و دوگانه پرهیز نماییم و این فرآیند همان کاری است که دانشگاه به عنوان کانون جامعه پذیری بایستی به آن بپردازد و ایجاد فرآیند گفت و گو مأموریت اصلی متولیان امر فرهنگی در دانشگاه هاست که باید به طور جدی به آن بپردازند.

وی با تأکید بر ضرورت کارآمدی دانشگاه در حل مسائل جاری کشور و انتقاد از مدرک و مدرک گرایی افزود: پایان نامه و یا پژوهشی که نتواند مشکلی از مشکلات جامعه را مرتفع سازد، و خدمتی به جامعه نماید، ارزش چندانی ندارد. از این رو با توجه به این مأموریت، دانشگاه های نسل سوم یا همان دانشگاه های کارآفرین مطرح شد. وی گفت: دانشگاه کارآفرین دانشگاهی است که بتواند دانشجویان را آماده ورود به بازار کار نماید و این امر فقط با انتقال دانش صورت نمی گیرد و دانشگاه باید در عین حال یک بنگاه بازاریابی خوب باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: یکی از مشکلات جاری کشور این است که تنش های سیاسی در جامعه رو به افزایش است و این مسأله برای جامعه ما مشکل ساز است وی راه حل اینگونه مشکلات و تعارض ها را گفت و گو و تعامل خواند، وی تاکید کرد دانشگاه باید مهد و پیشتازگفتگو و تعامل باشد.

وی همچنین افزود: در گذشته تصور می شد که کارکرد و مأموریت اصلی دانشگاه پرداختن محض به امر آموزش است ولی امروزه این نگرش تا حدی تغییر یافته است چرا که رسالت دانشگاه به عنوان کانون دانش، تولید دانش هم هست.

 

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت مقابله با مسأله آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اظهار داشت: دانشگاه ها نیز مانند بخش هایی از جامعه با مسأله آسیب های اجتماعی مواجه هستند، بنابراین مسئولین دانشگاه ها باید برخورد با آسیب های اجتماعی را به عنوان یک مسأله خطر ساز و رو به افزایش دنبال نموده و راه حل مناسبی در این خصوص ارائه دهند چرا که از دانشگاه ها چیزی جز این انتظار نمی رود.

دکتر سید ضیاء هاشمی بخش دیگر سخنان خود را به موضوع ضرورت امر مستندسازی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی اختصاص داد و افزود: مستندسازی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی می تواند بستر ثبت تجارب و نقاط ضعف و قوت فعالیت ها و برنامه ها در سال های اخیر باشد تا به این طریق بتوان از تجارب در برنامه های آینده بهره مند شد.

وی تأکید کرد: بر اساس بخشنامه ها و مکاتبات به عمل آمده در حوزه های مختلف ستادی و دانشگاه ها می بایست تا کنون بخش گسترده ای از فعالیت ها در قالب مستند آماده انتشار باشد و ما این انتظار را از دانشگاه ها داریم تا نسبت به این موضوع اهتمام لازم را به عمل آورند.

وی همچنین در خصوص لزوم آموزش کارشناسان فرهنگی گفت: رشد کارشناسان فرهنگی موجب رشد حوزه فرهنگی است و چراغ حوزه های فرهنگی توسط کارشناس روشن نگه داشته می شود بنابراین آموزش کارشناسان لازم و ضروری است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در بخش پایانی سخنان خود بر ضرورت توجه به مسائل فرهنگی در دانشگاه های ستادی و دانشگاه های غیر دولتی تأکید کرد و افزود: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از جمعیت دانشجویی در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل می باشند، ضرورت دارد تا برنامه ریزی مناسبی در این خصوص صورت پذیرد.

 

پیش از سخنان معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم دکتر فضل الله ایرجی کجوری طی سخنانی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های مناطق دهگانه کشور اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده قرار بود تا هریک از مناطق دهگانه کشور حداقل سه جلسه در طول سال برگزار نمایند که خوشبختانه این برنامه در اکثر مناطق کشور محقق شده است.

وی با تاکید بر روند فزاینده فعالیت های مناطق و مشارکت دانشگاه ها، افزایش کمی و کیفی دستاوردهای نشست های منطقه ای را افقی مطلوب ترسیم کرد و اظهار داشت: مناطق فرهنگی و گسترش فعالیت آنها از جمله سیاست هایی است که می تواند در ساماندهی مطلوب و مبتنی بر نیاز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به طور جدی موثر باشد.. وی همچنین به موضوع هویت بخشی به دبیرخانه های مناطق اشاره و آن به مثابه امکان و ظرفیتی مناسب برای اجرای سیاستهای فرهنگی و تعامل بیشتر ستاد وزارت علوم و دانشگاه ها خواند و بر هم اندیشی و انتقال تجارب بین دانشگاه ها در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد.

 

ایرجی کجوری در ادامه با اشاره به دغدغه برخی دبیران مناطق مبنی بر سطح و جایگاه نقش آفرینی مناطق گفت: تشکیل مناطق ده گانه و عضویت دانشگاه ها در قالب شورای منطقه امری پذیرفته شده و مورد قبول در تمامی بخش های ستاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم وجود الگوی متوازن ساختاری در معاونت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اظهار داشت: در این جلسه مقرر گردید تا دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی نسبت به تدوین الگویی واحد و متوازن در این خصوص اقدام نماید.

ایرجی کجوری در بخش پایانی خود با اشاره به پیشنهاد یکی از حاضران در خصوص اجرای طرح اقدام سنجی و اثربخشی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی گفت: در این زمینه پیشنهاد می شود این پؤوهش توسط دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی پیگیری و اجرا شود.

دکتر شالچی مدیر کل سیاستگذاری و برنامه ریزی نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت آموزش کارشناسان فرهنگی دانشگاه ها گفت: علاوه بر دوره های آموزشی که توسط شورای هر منطقه برگزار می شود، سلسله دوره هایی در قالب طرح ۹۹۹ و یا دوره های دیگر به صورت مجازی برگزار می گردد و این امر علی رغم ایرادات احتمالی گام مهمی در جهت توانمندسازی کارشناسان فرهنگی دانشگاه ها به شمار می رود و این گام با مشورت شما دست اندرکاران و مدیران تقویت خواهدشد.

وی همچنین بر توانمند سازی کارشناسان فرهنگی دانشگاه ها از طریق آموزش و کارگاه های آموزشی تاکید کرد.

همچنین در این جلسه شورا پیرامون تقویت برنامه های آموزشی و توانمندسازی کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها، اقدام سنجی و اثر سنجی برنامه های فرهنگی وتاکید بر اجرای منطقه ای آنها، چگونگی توزیع فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه های مختلف هر منطقه، ظرفیت ها و امکانات لازم برای توسعه و پویایی بیشتر دبیرخانه های مناطق و حمایت بیشتر از طرح های فرهنگی و اجتماعی مناطق فرهنگی بحث و بررسی شد و بر اجرای سیاست های هدفمند فرهنگی و اجتماعی تاکید شد.

گفتنی است هر یک از اعضای حاضر در این نشست طی سخنان جداگانه علاوه بر اظهار نظر در خصوص پیشنهادات مطروحه به بیان دیدگاه های خود در زمینه ارتقای فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها پرداختند و نمایندگان مناطق گزارشی از روند برگزاری نشست های مناطق و فعالیت های یکساله شورا ارائه دادند.

آقایان دکتر ریاحی، دکتر شعبانی (مدیر برنامه ریزی فرهنگی دانشگاه مازندران)، آروند (مدیر فرهنگی دانشگاه سلمان فارسی کازرون)، فدایی (مدیر فرهنگی دانشگاه اراک) و خانم دکتر اسرافیلیان (معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ) و مدیران ادارات و گروه های دفاتر فرهنگی و سیاستگذاری معاونت فرهنگی وزارت علوم در این جلسه حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 


نظر شما :