داوری آثار ارسالی به جشنواره فارابی تا آذر ماه

۲۴ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۹ کد : ۳۲۴۶۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۳۹
رییس دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی از اتمام داوری آثار ارائه شده به این رویداد تا پایان آذر سال جاری خبر داد.
داوری آثار ارسالی به جشنواره فارابی تا آذر ماه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی و زارت علوم، دکتر حسین میرزایی روز شنبه در نشست خبری افزود: فراخوان نهمین جشنواره بین المللی فارابی ۱۹ اسفند سال گذشته (۱۳۹۵) ارائه و آخرین زمان دریافت آثار در بخش داخلی تا پایان خرداد ماه اعلام شد.
وی گفت: مهلت ارسال اثر به بخش بین المللی نهمین جشنواره بین المللی فارابی نیز تا ۱۵ ماه آگوست میلادی جاری (اواخر مرداد ماه) تمدید شده است.
رییس دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی اظهار داشت: در این دوره از جشنواره بر اساس تجربیات سال های پیشین به برخی از حوزه ها توجهات بیشتری کردیم که از جمله این اقدامات مکاتبه با مدیر گروه های رشته های مختلف دانشگاه های برتر کشور بود تا اگر اثری را واجد شرایط می دانند به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
وی ادامه داد: همچنین از ناشران نیز درخواست شد تا اگر آثار چاپ شده ای که از فروردین ۹۳ تا اسفند سال ۹۵ را حائز اهمیت و واجد کیفیت لازم تشخیص می دهند، به سامانه جشنواره اعلام کنند.
میرزایی خاطرنشان کرد: در مجموع ۳ هزار و ۷۵۴ اثر به نهمین جشنواره بین المللی فارابی ارائه شده که از این مجموع تعداد ۳ هزار و ۶۳۰ اثر مربوط به بخش داخلی است.
وی یادآور شد: در بین گروه های بخش داخلی نیز گروه فلسفه، کلام، اخلاق، ادیان و عرفان به ارائه ۵۲۵ اثر، دارای بیشترین آثار هستند و پس از آن نیز گروه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث دارای رتبه دم با ۴۵۰ اثر است.
رییس دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی تصریح کرد: حدود ۶۰ درصد آثار دریافتی توسط اشخاص حقیقی و ۴۰ درصد دیگر توسط اشخاص حقوقی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
وی ادامه داد: در بین آثار دریافتی جشنواره، بیشترین تعداد اثر دریافتی در قالب کتاب بوده و بعد از آن پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دارای رتبه های دوم و سوم هستند.
میرزایی گفت: عمده مبحث خارج از کشور مرتبط با اسلام شناسی و ایران شناسی است و جشنواره برای دریافت آثار بیشتر، تعامل نزدیکی با رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و سفارتخانه های موجود در کشور داشته است؛ همچنین مکاتباتی نیز با دانشگاه های معتبر جهانی در این زمینه صورت گرفته است.
وی افزود: تا کنون از کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، آلمان، پاکستان، عراق، مصر، بلژیک و روسیه آثاری به نهمین جشنواره بین المللی فارابی ارائه شده است.
میرزایی خاطرنشان کرد: نهمین جشنواره بین المللی فارابی زمستان سال جاری برگزار خواهد شد.
جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت سالانه برگزار شود؛ این جشنواره با عنایت به اهداف مشخص شده برای آن در دو حوزه نظری و کاربردی، از حیث سازمانی به گونه‌ای تعریف شده تا از حداکثر حمایت مراکز پژوهشی- آموزشی فعال در گستره علوم انسانی برخوردار باشد.
برای این منظور تجارب ارزنده جشنواره‌های بین‌المللی کشور و دیدگاه ها و پیشنهادهای ارائه شده از سوی فرهنگستان‌ها و مؤسسات پژوهشی و علمی کشور مورد توجه قرار گرفت و در طراحی جشنواره به کار گرفته شد.
افزون بر آن، همه نهادهای علمی - پژوهشی حوزوی و دانشگاهی به صورت موثر برای مشارکت در سیاستگذاری جشنواره فراخوانده شده‌اند که در مجموع، تلاشی فراگیر و اقدامی جمعی را برای شناسایی و قدردانی از برگزیدگان علوم انسانی و اسلامی، شکل می‌دهد


نظر شما :