برگزاری نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های کشور در مازندران

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۷ کد : ۳۱۰۶۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۴۷۴
با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی و مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم آیین افتتاحیه نشست مدیران فرهنگی کشور در دانشگاه مازندران برگزار گردید .
برگزاری نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های کشور در مازندران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، مراسم افتتاحیه ی نشست سراسری مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور از صبح روز جهارشنبه ۲۰ اردیبهشت به میزبانی دانشگاه مازندران برگزار شد.
دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری در این نشست با اشاره به لزوم برگزاری این گونه نشست ها و تعامل مدیران فرهنگی دانشگاه ها برای حل مشکلات موجود، به برگزاری کارگاه های تخصصی در این نشست دو روزه به عنوان یکی از محسنات این گونه نشست ها اشاره کرد و گفت: یکی از کارگروه هایی که پیش بینی شده است، مربوط به مسایل اجتماعی در دانشگاه ها است که بر اساس تفاهم نامه فی مابین وزارت کشور و وزارت علوم است. این فعالیت ها در حوزه فرهنگی و دانشجویی متمرکز شده است و در واقع شما مجریان آن هستید. اگر مسایل اجتماعی، آسیب های اجتماعی در کشور مطرح است، ما بدنبال حل و کنترل آن هستیم و دانشگاه ها نقش مهمی در این خصوص می توانند اجرا کنند،
دکتر هاشمی با اعلام این مطلب که در همه ی شاخص ها به جز شاخص افسردگی وضعیت دانشگاه های ما از میانگین جوانان بهتر است، افزود: از حیث دینداری، بحث های مربوط به اعتیاد و حواشی رفتاری در حوزه هنجارهای اختلاف با جنس مخالف، خشونت و.. همه ی تحقیقات نشان می دهد آسیب ها در دانشگاه کمتر است و این جامعه به ایده آل ها نزدیک است. اگرچه آسیب های اجتماعی به هر مقدار که باشد، ما مکلفیم نسبت به آن توجه داشته باشیم و نه صرفاً سلبی برای مبازره با آسیب ها، بلکه همچنین ظرفیت سازی برای تقویت سرمایه های اجتماعی و بهره گیری از فرصت ها با رویکرد ایجابی.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اتاق های فکر استانی اشاره کرد و ادامه داد: بحث دانشگاه و مسوولیت اجتماعی که در حوزه های کانون های فرهنگی، مجامع دانشگاهی، دانشجویی و اساتید، کانون های زیست محیطی و... که فعالیت های مختلف فرهنگی و دینی که با مشارکت های اجتماعی صورت می گیرد. از جمله بحث های مهم اتاق های فکر استانی است که در قالب شبکه جامعه و دانشگاه در سطح ملی نام گذاری شده است و روسای دانشگاه ها مسوولیت این اتاق های فکر یا شعبات این شبکه را در دانشگاه ها و استان ها به عهده گرفته اند و اخیراً در نشست قبلی معاون فرهنگی و هنری در دانشگاه ها احکام مربوطه برای آنها صادر شد و باید شاهد افق جدیدی باشیم و در جهت پیوند زدن جامعه و دانشگاه و مسوولیت و رسالت دانشگاه ها با محوریت نخبگان علمی و البته نخبگان اجتماعی نقش مهمی می تواند داشته باشد. در مورد بحث تشکل ها و نشریات و فعالیت های داوطلبانه هم برنامه ی جاری که داریم و نیاز است که مرتب صحبت کنیم و هم چنین بحث فضای مجازی که فرصت ها و تهدیدات آن برای جامعه ما از جمله جامعه دانشگاهی ما که کاربران اصلی و شاخص ترین آنها هستند جای کار بیش تری دارد.
وی افزود: موظفیم که برای افق های آتی برنامه داشته باشیم. به اواخر سال تحصیلی نزدیک می شویم و باید خود را آماده کنیم برای سال تحصیلی بعد. افق و چشم انداز ما باید همواره در کنار نگاه های جاری، نگاه بلند مدت و دراز مدت را داشته باشیم. گاهی گفته می شود پایان زمان ۴ ساله دولت است این موضوع دلیل بر این نمی شود که کار ما افتی داشته باشد بلکه بالعکس، مسوولیت بخش فرهنگی حوزه ای نیست که ما یک ماهه و چند ماهه و یک ترم و حتی یک ساله برنامه ریزی کنیم. فعالیت ها باید منطبق بر یک برنامه و منطق باشد تا اثرگذار باشد. حتی اگر فرض کنیم که دوره ی شخص من تمام شده است، باید این فرض را بیاورم که زمان کمتری دارم و باید از این زمان استفاده بیشتری ببرم. بنابراین کارگروه باید چشم انداز نیم سال آتی و سال آتی را برنامه ریزی کند و در این مسیر برنامه داشته باشد.
دکتر هاشمی در خصوص برگزاری مناظره ها در درون دانشگاه ها نیز گفت: در مورد برگزاری مناظره، ما از دانشگاه ها خواستیم که زمینه برگزاری این مناظره ها در دانشگاه ها را با دعوت از نماینده های ستادهای مختلف فراهم کند. چه در سطح ملی چه در سطح استانی.دانشگاه یک گروه مرجع است و چشم جامعه به این محیط دانشگاهی است، بنابراین به روسای دانشگاه ها پیشنهاد دادیم که خود دانشگاه راسا یا با کمک فعالان دانشگاهی این مناظرات را برگزار کنند. همان مسوولیت اجتماعی دانشگاه برای تنویر اذهان و کمک کردن به شهروندان در مسیری است که انتخاب آگاهانه دقیق و منطقی صورت می گیرد، ادامه پیدا کند. هم دانشجویان و اساتید و کارکنان دانشگاه و هم سایر مردم بتوانند از این حوزه بهره مند شوند. منطق و فلسفه ای که ما برای این بحث قایلیم این است که نگاه به دانشگاه، یک نگاه ویژه ای است. دانشگاه قرار است که کانون تفکر جامعه باشد و این کانون تفکر فقط برای بحث های علمی صرف نیست، فقط برای بحث های فرهنگی نیست، برای حوزه ی فرهنگ روزمره و مسایل جاری جامعه است. نه اینکه دانشگاه پیرو فعل و انفعالات جریان بیرونی باشد، بلکه دانشگاه بتواند پیشگام و الگو ساز باشد و بتواند نشاط و بینش را در جامعه تسری دهد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جامعه ما و نظام ما یک نظام مشارکت جو است، نظام مشارکتی است. در عرصه ی سیاسی و مدیریتی این مشارکت بسیار مشهود است، اینکه در قالب نظام مردم سالار و دموکراتیک خودش را نشان داده است. بر این اساس مردم در سرنوشت خود تعیین کننده هستند و مسیر آن هم نه با هیاهو و شلوغ کاری و برخوردهای پر تنش، بلکه با روش های مدنی و تعریف شده ای است که یکی از بارزترین آنها در پای صندوق های رای است. بنابراین مردم وقتی این امکان را دارند که از طریق رای خود و صندوق رای بتوانند دیدگاه و نظر و انتخاب خود را ابراز کنند مهم است که این انتخاب چقدر آگاهانه و مهم باشد و چقدر مبتنی بر انگیزه های صحیح و دقیق باشد. جامعه به دانشگاه نگاه می کند و مورد توجه آن است. دانشگاه اگر حرکت کند جامعه حرکت می کند، دانشگاه اگر مشارکت کند، جامعه هم مشارکت می کند.
دکتر هاشمی ادامه داد: ما امیدوار هستیم که انشاءالله این انتخابات هم، آنچنان که فلسفه برگزاری انتخابات است بتواند برای جامعه ی ما خیرات و برکات فراوانی داشته باشد و یک قدم دیگر در مسیر پیشرفت کشور ما باشد و پیشرفت به جلو را تداوم ببخشد و این تداوم را تضمین کند. آن چیزی که تضمین کننده حرکت به جلو است، قانون است. مبنای ما قانون است و برای ما فصل الختام است و باید برای همگان باشد. اگر همه ما به قانون پایبند باشیم و در مسیر آن حرکت کنیم، حتماً انتخاب مردم برای ما ملاک است، هر چیزی که باشد. ما بایستی به این احترام بگذاریم. تمکین به قانون را باید فرض بگذاریم و همواره دیدیم که قانون شکنی با هر نیتی به ضرر جامعه تمام شد. ما باید بپذیریم که اگر مردم تصمیمی گرفتند آن به صلاح و مصلحت جامعه است، حتی اگر از نظر ما بهترین تصمیم نباشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در پایان گفت: ما بایستی در عرصه فرهنگی قانونمندی را ترویج کنیم و این ظرفیت و این موقعیت بسیار شرایط مناسبی است. در یک صد سال اخیر همواره بزرگان ما در این زمینه گام برداشتند، ولی در مقام عمل است که ما محک می خوریم و پیشرفت مان مشخص می شود. اینکه مقام معظم رهبری فرمودند، نباید جلسات به هم بخورد، نباید توهین شود، نباید حقی ضایع شود و تاکید می کنند که این جزو هر ایرانی است. مکرر ایشان فرمودند که این رای حق هر ایرانی است، حتی اگر نسبت به حوزه ای نقد داشته باشد ولی به عنوان یک ایرانی این حق را دارد و وظیفه همه ما دفاع از حق الناس است. این حق الناس را حق نداریم سلب کنیم، وگرنه ظلم کرده ایم. بنابراین در این زمینه باید این بحث را ترویج کنیم و کمک کنیم تا مطمئن باشیم و امیدوار باشیم خروجی این فرایند برای ما از نظر فرهنگی ارزشمند است، چون خود این فرایند ارزشمند است.

 

 


نظر شما :