معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

در فرایند توسعه راهی جز اتکا به دانشگاه نداریم

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۶ کد : ۳۱۰۳۴ اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۷۹۱
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یه مناسبت هفته معلم در دانشگاه سلمان فارسی حضور پیدا کرد و با اساتید و دانشجویان این دانشگاه دیدار نمود.
در فرایند توسعه راهی جز اتکا به دانشگاه نداریم

به گزارش خبرنگار فرهنگی دانشگاه سلمان فارسی کازرون؛ دکتر سید ضیاءهاشمی در ابتدای جلسه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و همچنین هفته معلم و استاد به اساتید و دانشجویان بیان داشت: بسیار خرسندم که بعد از سال ها توفیق پیدا کردم در هفته معلم در دانشگاه سلمان فارسی حضور پیدا کنم و خدمت دوستان و عزیزان برسم و از این جهت بسیار خوشحالم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوالات دانشجویان و اساتید با تشکر از برگزاری جلسه گرم و صمیمی گفت: حقیقتاً حضور در چنین جلساتی و شنیدن نقدها، نظرات و تحلیل ها همواره برای بنده هم انرژی بخش بوده و هم آموزنده و امروز هم همین ویژگی را داشت.

هاشمی با بیان اینکه اگر ما می خواهیم جامعه ای بهتر داشته باشیم و اگر بخواهیم در فرایند توسعه توفیقی داشته باشیم راهی نداریم جز اینکه به دانشگاه اتکا کنیم گفت: دانشگاه در همه کشورها پیشگام و پیشخوان پیشرفت و توسعه است و در جامعه ما هم تاکنون چنین بوده و مطمئناً در سال های آتی هم نیاز به اتکا به دانشگاه روزافزون خواهد شد.

وی با بیان اینکه قلب دانشگاه اساتید هستند کما اینکه قلب مدارس معلمانند و اساساً قلب پمپاژ دهنده خون به پیکر اجتماع اساتید و معلمان اند گفت: اگر از اساتید و معلمان در روز معلم تقدیر می کنیم نه فقط یک تجلیل و تشویق و برنامه تبلیغی است بلکه یادآوری مسیری است که بایستی در آن گام گذاشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: مهم ترین هدف دانشگاه که تربیت دانشجو و ایجاد زمینه برای پرورش دانشجویان عالم، فاضل، فرهیخته، فعال و مسئولیت پذیر می باشد جز با تکریم اساتید و ایجاد بستر مناسب برای فعالیت پرانگیزه و پویای اساتید محقق نخواهد شد.

وی با بیان اینکه اساتید دانشگاه ها، دانشمندان جامعه و متخصصان حوزه های مختلف و متخصص پرورند گفت: عالمان ما دو قشرند، قشری که درگیر کار تخصصی در صنعت، کشاورزی، خدمات و مدیریت هستند و قشری که متمرکز شده اند برای اینکه دانش و تخصص خود را به دیگران انتقال دهند.

هاشمی افزود: از ویژگی اساتید دانشگاه ها این است که علاوه بر اینکه معلمند محققند. بنابراین هم متخصص پرورند و هم با ایده های نو، دانش های نو تولید می کنند تا سطح تخصص جامعه ارتقاء پیدا کند.

وی اظهار داشت: شکی نیست که پیشرفت و توسعه کشور جز با تمرکز و توفیق معلمان اتفاق نمی افتد و اگر بخواهیم جامعه بهتری داشته باشیم ناچاریم دانشگاه بهتری داشته باشیم و اگر بخواهیم دانشگاه بهتری داشته باشیم باید بتوانیم معلمان و اساتید با انگیزه تر، خلاق تر، شایسته تر و پرتوان و پرتلاشتر داشته باشیم و همه اینها مستلزم این است که زمینه های لازم فراهم شود تا معلم و استاد در کلاس و محیط درس و دانشگاه، دغدغه های جنبی مثل دغدغه های مالی و اجتماعی نداشته باشد و البته این اهداف چیزی نیست که یکروزه و یکساله اتفاق بیفتد.

وی افزود: در حال حاضر میانگین حقوق اساتید ما کمتر از یک سوم میانگین حقوق اساتید در همین کشورهای همسایه ماست یا اینکه در خیلی از دانشگاه های ما اساتید در دفتر کارشان ناچارند در کنار یک یا چند همکار دیگر باشند که این با کار تمرکز علمی سازگار نیست و استاد باید در دفتر کارش محیط آرامی داشته باشد تا بتواند از وقتش استفاده کند.

سید ضیاء هاشمی با اشاره به جایگاه رفیع اساتید و دانشگاهیان اظهار داشت: خوشبختانه امروز اساتید ما بالاترین رتبه را از منظر اعتماد اجتماعی دارا هستند و از این حیث جایگاه رفیعی در بین جامعه دارند و این منزلت بالاییست.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه سخنان خود با اشاره به توجه خاص دولت به مشکلات و مسائل مالی دانشگاه ها اظهار داشت: رشد بودجه دانشگاه ها هرسال از میانگین رشد بودجه کشور بالاتر بوده و در زمینه تخصیص بودجه نیز بودجه دانشگاه ها در این دو سه سال مطلوب و در برخی سال ها صددرصد بوده در حالی که در خود ستاد وزارت علوم این رشد همیشه کمتر بوده یعنی نگاه همواره به صف بوده تا ستاد.

وی افزود: با وجود محدودیت های مالی شدید بودجه که در این سال ها با آن مواجه بوده ایم ولی حقیقتاً تحول عمرانی در دانشگاههای ما سطح خیلی خوبی داشته است. در همین دانشگاه سلمان فارسی با اینکه یک دانشگاه کوچک هست ولی شاهد توسعه هستیم. البته شاید این توسعه توسعه مطلوب نباشد ولی روند روند مطلوبیست و حرکت رو به جلو ست.

هاشمی با بیان اینکه من مطمئنم اگر این مسیری که در پیش گرفته شده و اقدامات و پیگیری هایی که شده و روند کنونی ان شاءالله تداوم پیدا کند، در یکی دو سال آینده با یک تحول جدی مواجه خواهیم بود گفت: در بحث امکانات دانشگاه ها، در بحث آزمایشگاه ها، در بحث کتابخانه ها و ژورنال ها و امکانات فیزیکی خیلی از دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های محروم تحولات زیادی رخ داده است.


نظر شما :