برگزاری دهمین نشست دبیران شورای هماهنگی و دبیران اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کشور

۳۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۷ کد : ۳۰۳۵۷ اخبار ستادی اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۹۲۶
دهمین نشست دبیران شورای هماهنگی دانشگاه های دولتی و دبیران اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کشور با حضور مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز در دانشگاه اصفهان آغاز به کار کرد.
برگزاری دهمین نشست دبیران شورای هماهنگی و دبیران اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، فضل ا... ایرجی کجوری در این نشست بیان داشت: سیاست های اداره کل فرهنگی و اجتماعی در خصوص انجمن های علمی چند اصل اساسی دارد از قبیل: فراهم کردن ظرفیت های قانونی برای امکان ایجاد و رشد فعالیت های علمی دانشجویی و گسترش زمینه های که مشوق این گونه فعالیت ها باشد و تاکید بر سیاست گسترش شبکه های علمی دانشجویی و پیوند آنها با نهادهای علمی تخصصی و نهادهای اجرایی و مسئول در هر حوزه.

وی افزود: پیوند نهاد علم و علم آموزان با نهاد بازار به معنای کلی آن یعنی صنعت، جامعه و... ایجاد فضای رقابتی با عطف به رقابت برای عرضه محصولات و تولیدات و دستاوردهای دانشجویی در بازار و جلب مشتری برای کالاها و دستاوردهای آنها...و سیاست خوداتکایی اتحادیه ها و انجمن ها.

مدیر کل فرهنگی وزارت علوم بیان داشت: لازم به ذکر است به رغم اینکه سیاست حمایتی وزارت علوم می تواند به ایجاد و توسعه انجمن های علمی و به ویژه اتحادیه ها کمک کند، اما واقعیت این است که اتحادیه ها باید به سمت اتکای به فعالیت های که اعتبار واقعی برای آنها ایجاد می کند بروند. اتحادیه ها باید به خاطر سطح و کیفیت فعالیت ها متکی به خود، تبدیل به برند شوند.

ایرجی کجوری اظهار داشت: باید فعالیت های خود را گونه ای پیش ببرند که با آمدن اسم یک اتحادیه مراکز علمی و اجرایی نسبت به آن باور داشته باشند که قابلیت علمی، اجرایی و برنامه ریزی و تخصص در کنار توانایی کافی را دارند و گسترش و توسعه آموزش های لازم به نحوی که فعالان این انجمن های علمی بتوانند مهارت های مختلف و مورد نیاز را هم برای حضور و فعالیت در نهادها داوطلبانه و غیر آن بیاموزند و هم مهارت های لازم برای ورود به بازار کار داشته باشند.

مدیر کل فرهنگی وزارت علوم گفت: اگر اتحادیه تنها به خاطر توانایی و کارکردهایی که می توانند ایفا کنند می تواند ماندگار باشد، شما باید فعالیت هایی خود را بر روی ایجاد کارکرد متناسب با نیازهای مختلف جامعه متمرکز کنید. این شرط موفقیت و اعتبار کار شما خواهد بود و با توجه به گسترش اتحادیه ها اداره کل فرهنگی و اجتماعی چند برنامه مشخص را دنبال می کند و از این به بعد بیشتر خود را مقید به اجرای آن می داند.

وی ادامه داد: در مورد انجمن های علمی مهمترین مسئله برگزاری جشنواره دهم حرکت است. این جشنواره از برخی جهات تغییراتی در آن انجام شده است که به طور کلی در چهار بخش می توان به آن اشاره داشت:

۱- بازبینی در حوزه های رقابتی

۲- رقابتی بودن در بین گروه های آموزشی امسال بر خلاف سال های گذشته رقابت در درون گروه های تحصیلی صورت می گیرد. یعنی علوم انسانی فقط در درون خودش، فنی مهندسی همین طور و بقیه گروه ها مانند کشاورزی، علوم پایه و هنر و معماری

۳- امسال غیر از انجمن های علمی، گروه های دانشجویی و دانشجویان به صورت فردی در برخی حوزه های رقابتی می توانند شرکت نمایند.

۴- در سال جاری جشنواره در سطح ملی شامل دو مرحله است. مرحله اول که پس از داوری و کسب امتیازات لازم دانشگاه ها که واجد امتیاز برای مرحله بعد باشند مرحله بعد معرفی می شوند. در مرحله بعد برگزیدگان این مرحله رقابت خواهند داشت. در واقع در هر حوزه رقابتی و از هر گروه ۶ اثر به مرحله نهایی راه می یابند و در این مرحله برگزیدگان مشخص می شود.


نظر شما :