برگزاری نشست خبری بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۳ کد : ۲۹۹۲۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۳۱
نشست خبری بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران صبح امروز با حضور فضل‌الله ایرجی کجوری ؛ مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، مهدی گمار دبیر جشنواره، حسین عبداللهی معاون اجرایی و مسعود حکیم نژاد، معاون هنری جشنواره در تئاتر شهرتشکیل شد.
برگزاری نشست خبری بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ فضل الله ایرجی کجوری در این نشست با بیان اینکه همدلی در فضای دانشگاهی آنقدر زیاد است که می تواند جبران همه کمبودها و تاخیرها شود، بیان کرد: براساس آمار تعداد ثبت نام ها ۷۳۹ نفر است که نسبت به سال پیش بیست درصد رشد دارد. از این تعداد دانشجویان دوره‌های مختلف ۲۷ نفر کاردانی و ۶۷ درصد کارشناسی یعنی ۴۹۳ نفر و ۲۰۶ نفر کارشناسی ارشد و ۱۳ نفر هم مقطع دکتری درحال تحصیل‌اند.

وی افزود: جشنواره تئاتر مخاطبش کل دانشجویان کشور با نگاه مساوات طلبانه است بهرحال برای ما فرقی ندارد که چه کسی در چه دانشگاهی تحصیل می کند. ما نباید قایل به رتبه‌بندی های دانشگاهی باشیم و چتر حمایت فرهنگی باید آنقدرگسترده باشد که همه را شامل شود و جشنواره تئاتر این درس را به ما اموخته که در جشنواره های دیگر هم مساوات را رعایت کنیم.

ایرجی کجوری با تأکید بر اینکه علاوه بر نهادهای دانشجویی می‌توانیم سایر علاقمندان را به سمت جشنواره سوق دهیم، اظهار داشت: براساس امار دانشگاه هنر ۶۷ و دانشگاه تهران ۶۶، دانشگاه سوره ۴۶ نفر و دانشگاه آزاد ۱۴۶ نفر که ۳۱ درصد شرکت کنندگان را تشکیل می‌دهدو برخی موسسات غیرانتفاعی مثل نبی اکرم نیز یازده شرکت کننده دارد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان داشت: در هرصورت ما تصور می کنیم جشنواره تئاتر به لحاظ کمی و کیفی به قابلیتی می رسد که علی رغم تاخیر در معرفی دبیر می تواند گروها و نهادهای دانشگاهی را شکل دهد.

وی افزود: همه هدف ما این بود بازبینی مرحله اول را برعهده دانشجویان بگذاریم و سطح کیفی را بالا ببریم، از ۱۴ اسفند بازبینی حضوری داشتیم که هشت روز طول کشید. شنبه به احتمال زیاد اعلام نتایج نهایی صورت خواهد گرفت. دوازده روز برای بازبینی زمان بود که ۱۴۹ اثر بازبینی حضوری و ۱۶۷ اثر بازبینی فیلم صورت گرفت.

در این نشست مهدی گمار دبیر جشنواره بیان کرد: صد روز کاری تا افتتاح جشنواره باقی مانده و الان بازبینی‌های جشنواره در حال انجام است.

وی همچنین یادآور شد: سال پیش اتفاقاتی افتاد که به نظر ما در حق برخی دانشجویان کوتاهی شد اما میخواهیم سعی کنیم محوریت اجراها را از تالار مولوی برداریم امیدواریم مجموعه تئاترهای خصوصی آگاه شده و با هم درست تعامل کنیم و تفاهمنامه بنویسیم و فقط محدود به تالار مولوی نشود و الان در حال تلاش هستیم و این خواسته کوچک و به حق دانشجویان است که کارها را درست در تالار مولوی اجرا بروند. مولوی هدف اول خیلی دانشجویان است و از مدیریت فرهنگی وزارت علوم تقاضای حمایت داریم.

همچنین حسین عبداللهی معاون اجرایی جشنواره توضیح داد: الان ما سالن‌هایی بیش از نیاز در اختیار جشنواره قرار دادیم، مثل تالار هنر، مولوی، حافظ و... ما در جریان اتفاقات سال های قبل نیستیم ولی میدانیم که این تالار باید برای دانشجویان باشد به نظرم نباید با نگاه خورد باعث شد سایرین اجرا نروند. ما این دوره هیچ تفاهم شفاهی با کسی نداشتیم همه را مکتوب کردیم قرار است کارگاهای اموزشی در دانشگاه‌ها باشد و پیش از جشنواره شروع به کار خواهد کرد.

وی همچنین گفت: سالن‌های دانشگاه‌ها باید در جشنواره مشارکت داشته باشند بنابراین باید سالن‌ها تجهیز شود سالن‌های خصوصی شکل خوبی برای ما نیست دانشجویان باید در دانشگاه ها هم رفت و آمد کنند و این مراوده مثل سال های پیش باعث تشکیل گروه می شود و این دوره بنابرنیاز با یکی دو سالن خصوصی هم صحبت کردیم.

در بخش دیگری از نشست مسعود حکیم نژاد معاون هنری با بیان اینکه هفت بخش مختلف جشنواره مشخص شده است، افزود: در درجه اول ما در ثبت نام ایده اجرایی و خلاصه را ارسال کردند که ۷۳۹ نفر شرکت کننده در تمامی بخش‌ها بود.

وی توضیح داد: بخش تجربه‌های اجرایی ۸۳ اثر وارد دبیرخانه شده که ۲۳ تا انتخاب شدند و در نهایت هفت اثر به جشنواره معرفی شدند و جلسات مشاوره تا پایان جشنواره ادامه دار است.

حکیم نژاد در پایان گفت که از بین ۲۸ اثر بخش پژوهش، هفت اثر برگزیده و برگزیدگان بخش پوستر و عکس هنوز ثبت نامشان تمام نشده و بخش مدرسان هم تا بیست فروردین زمان دارند تا در این بخش شرکت کنند.

در پایان نشست مهدی گمار درباره جوایز جشنواره گفت: امسال هم جایزه فردی و هم گروهی داریم یک تندیس و یک دیپلم افتخار تحویل برگزیدگان می‌شود. امیدوارم نسلی تربیت کنیم که عاشق تئاتر باشند و بتوانیم کارها را کارناوالی به شهرهای دیگر ببریم با شهرستان‌های رشت و اصفهان صحبت‌هایی شده است اساتیدی هم به این شهرها بفرستیم.

 

 

 

کلید واژه ها: مدیر کل فرهنگی و اجتماعی جشنواره تئاتر دانشگاهی


( ۳ )

نظر شما :