معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

ما به فرهنگ رضوی که بخشی از آموزه های دینی و هویت ملی ماست نیاز داریم

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۵ کد : ۲۹۸۱۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۲۱
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در افتتاحیه جشنواره شعر و مشاعره رضوی که در دانشگاه بیرجند برگزار شد، گفت: ما به فرهنگ رضوی که بخشی از آموزه های دینی ما و هویت ملی ماست نیاز داریم، ما به این عرصه فرهنگی برای سامان دادن به زندگیمان نیاز داریم.
ما به فرهنگ رضوی که بخشی از آموزه های دینی و هویت ملی ماست نیاز داریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با اظهار خرسندی از اینکه جشنواره شعر و مشاعره رضوی در حال تبدیل شدن به یک سنت و برنامه پایدار فرهنگی است بیان داشت: ادبیات علاوه بر یک رشته دانشگاهی و علمی بخشی از زینت جهان است و ادبیات ظرفیتی دارد که فراتر از یک رشته علمی در زندگی و ارزش ها و گرایش های ما وارد می شود.

وی گفت: شعر در قله ادبیات قرار دارد و ما از آنان بهره می بریم وزن و قافیه باعث می شود که پیام شعر در ذهن ما نقش بندد.

هاشمی محیط آرام و بستر اجتماعی مناسب را برای تولید شعر ارزشمند ضروری دانست و افزود: شعر بخشی از ادبیات و ادبیات را بخشی از فرهنگ می دانیم و این هر دو برای جامعه ضروری است و برگزاری این جشنواره ها معطوف به تأمین این نیاز می باشد.

وی شعر را عامل تلطیف فضا و زمینه ساز رشد و شکوفایی در دانشگاه عنوان کرد و افزود: فرهنگ و حوزه فرهنگی را جزء مأموریتهای دانشگاه و ضروریتهای اجتماعی می دانیم.

هاشمی با بیان اینکه ما مفتخریم که فرهنگ اسلامی ایرانی هویت ما را تشکیل می دهد گفت: نباید به گونه ای ارزشها را تعریف کنیم که مصداقی در جامعه ما پیدا نکند زیرا فرهنگ یک جامعه مشترکات بخش عمده آن جامعه است.

وی افزود: مردم ما نسبت به آموزه های دینی باورمندند و پای ارزشهایشان هستند و به آن اعتقاد دارند و پای این اعتقادات هزینه هم پرداخته اند.

معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به فرموده امام علی (ع) که کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته گفت: ما به عنوان مسئولان فرهنگی مسئولیم و هرچه توان و اختیارات و اثرگذاریمان بیشتر باشد مسئولیتمان بیشتر است.

وی با بیان اینکه هدف از جشنواره رضوی اعتلای فرهنگ دینی ماست تأکید کرد: همه دغدغه مندان فرهنگ مسئولند و رشد فرهنگی ضرورت و نیازماست وآموزه های فرهنگی ما به ما کمک می کند که فرهنگمان را اعتلا دهیم، آسیب ها را بشناسیم و قدر بزرگان، رهبران و عالمان جامعه را که سرمایه های اجتماعی هستند بدانیم.

 

 


( ۲ )

نظر شما :