معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها شرایط بسیار بهتری نسبت به میانگین جامعه دارد

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۳ کد : ۲۹۷۵۶ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۱۸
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری گفت: آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها نسبت به میانگین جامعه در شرایط بسیار بهتری قرار دارد.
آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها شرایط بسیار بهتری نسبت به میانگین جامعه دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی صبح امروز در اجلاس ملی شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در وزارت علوم گفت: آمارها نشان می دهد که وضعیت موجود آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها بسیار کمتر از بخش های مختلف جامعه است.

معاون فرهنگی وزارت علوم اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده مصرف مواد مخدر مانند شیشه، تریاک، هروئین در میان دانشجویان بسیار پایین است.

هاشمی با اشاره به اینکه دانشگاه ها از ظرفیت فرهنگی وسیعی برخوردارند، تاکید کرد: اگر هم افزایی و انسجام در فعالیت های فرهنگی صورت گیرد ما می توانیم به نتایج مطلوب تری دست یابیم و در منابع نیز اسراف صورت نمی گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سالانه صدها هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه ها انجام می شود که اکنون نهضت عظیمی از فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها جریان دارد اما وضعیت فرهنگی جامعه و دانشگاه با جایگاه مطلوب آن فاصله دارد.

معاون فرهنگی وزارت علوم تصریح کرد: باید با برنامه ریزی و کمک شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها بتوانیم انسجام لازم در برنامه های فرهنگی را ایجاد کنیم.

هاشمی با اشاره به سند اسلامی سازی دانشگاه ها گفت: این سند یکی از اسناد ارزشمند کشور به شمار می رود اما هنوز تعبیر درستی از آن وجود ندارد بسیاری از افرادی که در خصوص این سند صحبت می کنند و دغدغه مند هستند شاید حتی یک بار هم این سند را نخوانده باشند.

وی اضافه کرد: از نگاه سند اسلامی سازی دانشگاه ها مراکز علمی و آموزشی یک نهاد علمی و فرهنگی هستند که باید تولید علم نافع، تربیت نیروی متعهد دانشمند در ایجاد ساختار مدیریتی کارآمد را در دستور کار خود قرار دهد.

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: بخشی از سند شورای اسلامی شدن دانشگاه ها که رویکرد تاکیدی دارد در حال اجراست و بخش های دارای رویکرد تکمیلی و تاسیسی نیز در حال اجرا و پیگیری است.

هاشمی با بیان اینکه سند اسلامی سازی دانشگاه ها به دنبال سعادت این مراکز است، گفت: باید ساز و کارهایی در دانشگاه ها فراهم شود تا تعامل و گفتگو ایجاد شود.

وی عنوان کرد: در سند اسلامی سازی دانشگاه ها به موضوع استقلال این مراکز تاکید شده تا دانشگاه ها بتوانند کارآمد و پیشرو حرکت کنند.

معاون فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: تکثر دیدگاه ها امری پسندیده و اجتناب ناپذیر است اما این تکثر باید در مسیر هدف و غایب مشترک دنبال شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: در دانشگاه ها باید با فهم صحیح نسبت به مسائل جامعه، اهداف و وظایف را در حوزه فرهنگی تعیین کنیم چرا که اگر در عرصه فرهنگی، روش های نادرستی دنبال شود دچار عوارض خواهیم شد.


( ۱ )

نظر شما :