دکتر هاشمی: پیام جشنواره بین المللی فارابی اعتماد به نفس ملی است

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۶ کد : ۲۷۸۵۸ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۵۸
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، الهام بخش و پیام آور خودباوری، خوداتکایی و اعتماد به نفس ملی است.
دکتر هاشمی: پیام جشنواره بین المللی فارابی اعتماد به نفس ملی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی که با حضور رئیس جمهور محترم، وزیر علوم، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمع کثیری از پژوهشگران، نخبگان دانشگاهی در سالن اجلاس سران برگزارشد، گفت: برگزاری این جشنواره نشانه اتکاء به دانش و عقلانیت برای حرکت به سوی جامعه سرشار از امید و زندگی بر پایه سرمایه های علمی، اجتماعی و معنوی است که در سایه آرمانهای متعالی مسیر خودرا سرافرازانه طی می کند.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به رشد کمّی و کیفی این دوره از جشنواره گفت: هدف جشنواره فارابی توجه بلیغ به ضرورت تولید دانش انسانی و اسلامی و در خور نیازهای جامعه اسلامی است.

وی ایجاد ظرفیت های انگیزشی و حمایتی اقبال به پژوهش و نوآوری در حوزه علوم انسانی و اسلامی را از دیگر اهداف جشنواره بین المللی فارابی دانست و گفت: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی آثار برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی و کمک به کاربردی کردن این علوم و آشنایی و با دستاوردها و کاربردهای آن در زمینه تولید علم، تمدن سازی و مدیریت جامعه شکل گرفته است.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فارابی اظهار داشت: این جشنواره در طئل هشت دوره برگزاری خود کوشیده است با شفافیت و جامعیت در داوری آثار به الگوسازی در حوزه علم و پژوهش بپردازد و حرکت کاروان علوم انسانی و اسلامی کشور را تسریع و تقویت کند.

دکتر هاشمی افزود: براساس مصوبات شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی فارابی که به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور نمایندگان بیش از ۱۰ مرکز علمی و پژوهشی کشور تشکیل می شود در هر گروه علمی یک اثر به عنوان برگزیده و یک اثر شایسته تقدیر در دو بخش بزرگسال و جوان اعلام می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: درهشتمین جشنواره بین المللی فارابی ۴۱۰۰ اثر از سوی محققان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از ۵ مرحه داوری و ارزیابی، ۹ اثر به عنوان برگزیده و ۸ اثر به عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.

وی گفت: در هشتمین جشنواره بین المللی فارابی ۱۲۳ استاد برجسته علوم انسانی در گروههای تخصصی عضویت فعال داشتند و ۳۵۲ نفر از استادان و پژوهشگران سراسر کشور در داوری ها مشارکت و همکاری داشتند.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی فارابی افزود: ۷۷ درصد از آثار ارسالی به دبیرخانه در گروه بزرگسال و ۲۳ درصد در گروه جوان است و ۷۱ درصد محققان را مردان و ۲۹ درصد بانوان تشکیل می دهند.

همچنین در این دوره از جشنواره پس از بررسی آثار دانشمندان غیر ایرانی، ۷ محقق برتر در حوزه ایرانشناسی به عنوان برگزیده انتخاب شدند که از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، لبنان، هلند و روسیه هستند.

وی افزود: براساس آیین نامه جشنواره بین المللی فارابی، دو شخصیت برجسته پیشرو از میان دانشمندان فقید علوم انسانی و دو تن از دانشمندان پیشکسوت که از مفاخر ملی هستند به عنوان برگزیرگان معرفی می شوند.

دبیرهشتمین جشنواره بین المللی فارابی افزود: معرفی دو مترجم برتر علوم انسانی و یک نفر از صاحبنظران این حوزه، انجمن علمی و نشریه برتر از دیگر بخش های این جشنواره است.

 


( ۱ )

نظر شما :