عتبات عالیات

۴۵ هزار دانشجو سالانه به عتبات عالیات اعزام می‌شوند

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۴ کد : ۲۷۷۵۶ اخبار برگزیده رویدادهای مهم اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۱۷
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعزام سالانه ۴۵ هزار دانشجو به عتبات عالیات خبرداد و گفت: سبک زندگی اسلامی در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی، تدوین و انتشار چهارچوب‌ها همانند منشور حقوق دانشجویی اجرا می‌شود.
۴۵ هزار دانشجو سالانه به عتبات عالیات اعزام می‌شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در جهت ترویج سبک زندگی اسلامی در دانشگاه‌ها چه اقداماتی کرده است، گفت: سبک زندگی مفهوم عام است و حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرد که در حوزه فرهنگی بسیار تعیین کننده است.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره ترویج سبک زندگی اسلامی گفت: با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری خواهیم دید که ایشان موضوع سبک زندگی اسلامی را از حوزه قانون‌مندی تا حوزه آسیب‌های اجتماعی و حتی در بخش زندگی روزمره مطرح می‌کنند.

هاشمی با بیان اینکه بخش زیادی از برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها با هدف سبک زندگی اسلامی اجرا می‌شود، افزود: در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی که موجب افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌شود همچنین تدوین و انتشار چهارچوب‌هایی که ضوابط را مشخص می‌کنند، مثل منشور حقوق دانشجویی و مجموع برنامه‌های فرهنگی، هنری و مذهبی تا انجمن‌هایی که تشویق فرهنگ علمی و مشارکت علمی را بر عهده دارند، بخش‌های مهمی است که لایه‌های مختلف سبک زندگی را تعیین و تعقیب می‌کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، برنامه‌های زیارتی دانشجویان را یکی مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و دینی برشمرد و گفت: با همکاری نهاد نمایندگی و مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، حدود ۴۵ هزار دانشجو هر ساله به سفر عتبات عالیات اعزام می‌شوند؛ حدود ۴۰ هزار دانشجو تاکنون عازم اردوهای زیارتی رضوی شدند و برنامه‌های دیگری همچون اردوهای راهیان نور که مجموع این اقدامات در جهت ترویج ارزش‌های فرهنگی، دینی و انقلابی است.

وی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در بخش فعالیت‌های قرآنی دانشگاهی چه اقداماتی کرده است، افزود: در دانشگاهها فعالیت‌های قرآنی مناسب و شایسته‌ای اجرا می‌شود و معتقدیم فعالیت‌های قرآنی باید به همراه تدبّر در قرآن باشد؛ بر این اساس هر ساله، جشنواره‌های قرآنی با حضور ۵۰ تا ۶۰ هزار دانشجو در سه مرحله دانشگاهی، استانی و سراسری و در لایه‌های مختلف برگزار می‌شود.

هاشمی در ادامه افزود: برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در جهت منشا تولید آثار قرآنی و برنامه‌های متعدد پژوهشی در حوزه قرآن‌کریم در ساسر دانشگاه‌ها اجرا می‌شود که ستاد مرکزی کمیسیون توسعه پژوهش‌های قرآنی مسئولیت پیگیری و هدایت آن را برعهده دارد.


( ۱ )

نظر شما :